До завершення дії воєнного стану на всіх розділах сайту розміщення фотоматеріалів  про діяльність закладу призупинено.

ДО УВАГИ БАТЬКІВ!!!

Відповідно до рішення  тридцять восьмої сесії восьмого скликання Бучанської міської ради  від 22.12.2022 року № 3269-38-VIII «Про затвердження Статуту в новій редакції Бучанського закладу освіти комбінованого типу №7 «Перлинка» Бучанської міської ради Київської області змінено тип та вид закладу.

В закладі дошкільної освіти №7 “Перлинка” з 2023 року групи раннього віку (для дітей від 2 до 3 років) не формуються.

 

ДО УВАГИ БАТЬКІВ!!!

ПРОФІЛАКТИКА КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ

Бучанська районна філія Державної установи «Київський обласний центр контролю та профілакики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» нагадує про заходи профілактики гострих кишкових інфекцій, пік яких зазвичай припадає на спекотну пору року.

Підвищена температура довкілля сприяє поширенню збудників, які викликають захворювання на кишкові інфекції. До організму такі збудники потрапляють в основному з інфікованою водою, зіпсованими та неякісними харчовими продуктами або контактно-побутовим шляхом через брудні руки.

Елементарне недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів може стати причиною виникнення гострих кишкових інфекцій.

Аби уникнути кишкової інфекції,  рекомендуємо:

  • дотримуватися правил особистої гігієни;
  • ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;
  • мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;
  • користуватися індивідуальним посудом;
  • запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та зберігаються продукти харчування;
  • регулярно мити та обдавати окропом дитячий посуд та іграшки;
  • окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м’ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
  • для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);
  • добре прожарювати або проварювати продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і рибу;
  • дотримуватися відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не залишати приготовані харчові продукти при кімнатній температурі більш ніж на 2 години);
  • використовувати безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел;
  • вживати бутильовану воду, у разі неможливості придбання бутильованої води використовувати охолоджену кип’ячену воду;
  • використовувати продукти харчування, оброблені з метою підвищення їх безпеки, наприклад пастеризоване молоко;
  • мити та обдавати окропом фрукти і овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді, свіжі ягоди ретельно промивати під проточною водою;
  • не вживати продукти з вичерпаним терміном придатності, використовувати для приготування їжі тільки свіжі харчові продукти;
  • при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
  • не купувати продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
  • не давати маленьким дітям некип’ячене розливне молоко, сирі яйця тощо;
  • не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, уникати заковтування води під час купання;
  • уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
  • при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) своєчасно звертатися за медичною допомогою. Самолікування може призвести до значних ускладнень, а також до хронічного носійства збудників кишкових інфекцій, що є небезпечним для оточуючих людей, особливо дітей.

ДО УВАГИ БАТЬКІВ!!!

На виконання  Указу Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» до 21 листопада 2022 року, наказу відділу освіти Бучанської міської ради від 27.07.2022 №104-О «Про формування контингенту вихованців закладів дошкільної освіти Бучанської міської територіальної громади на 2022/2023 навчальний рік»

комплектування нового контингенту вихованців закладу дошкільної освіти №7 “Перлинка” на 2022/2023 навчальний рік у режимі офлайн-навчання  призупинено до прийняття окремого рішення

 

До завершення дії воєнного стану на всіх розділах сайту розміщення фотоматеріалів  про діяльність закладу призупинено.

 

 

 

 

 

На дворі останні дні зими, а в групах закладу на підвіконні весна.
Город на підвіконні – це заняття захоплююче та корисне. Вирощування овочів в дитячому садочку розвиває допитливість і спостережливість у дітей, навички дослідництва, розширює уявлення про те, як доглядати за рослинами в кімнатних умовах.
Ось так в ігровій формі виховується в дітей працелюбність, дбайливе ставлення до рослин, бажання вирощувати овочі своїми руками.  Лютий, 2022р.

 


Ми, дорослі, звикли, що живемо у кольоровому світі. Тому перестали помічати бездонну блакить неба, смарагдовий відблиск трави, жовтогарячий вогонь осінніх дерев. Діти, на щастя, ще не позбавлені такої якості. Протягом місяця педагоги та вихованці молодшої групи “Розумники”вчили одне одного: ми, вихователі,  навчали дітей розрізняти одні кольори серед інших, старанно опановували велику тему “Впевненого старту” “Кольори”, а діти нас вчили помічати прекрасне у простому.


Народне мистецтво сприяє художньому вихованню дітей, тому що в його основі закладено всі специфічні закономірності декоративного мистецтва – симетрія і ритм. Гончарство – один з найдавніших видів народного ремесла. У різних куточках України є свої традиції по виготовленню виробів з глини. І сьогодні, 20 жовтня 2021 р., вихованці старшої інклюзивної групи «Пізнайки» ознайомилися з елементами Опішнянського розпису, а потім уявили себе справжніми майстрами і створили власний «Незвичайний посуд».

Геометрична аплікація є одним з багатьох видів аплікації, який позитивно впливає на розвиток дрібної моторики, фантазії і посидючості дитини. До того ж, під час такого виробу з кольорового паперу – аплікації, дітки молодшої інклюзивної групи “Веселка” вчаться розрізняти різноманітні геометричні фігури, їх розміри та кольори.
  

З чого починаються відкриття? З подиву, з чогось цікавого, дивного і незрозумілого… А ще вони починаються з маленьких відкриттів, які діти роблять щодня. Коли ми бачимо щось дивовижне, то хочеться одразу дізнатися про це якомога більше. Одним з таких відкриттів стало знайомство з стрічкою Мьобіуса. Лист Мьобіуса має лише одну сторону та один край. І це вихованці середньої групи “Зірочки” перевірили, спробувавши розфарбувати його сторони.
 

Напередодні святкування Дня українського козацтва стало традиційним проведення козацьких розваг малечі. Ми прагнемо, щоб культура та традиції українського народу стали невід’ємною частиною душі кожного вихованця, тим зернятком з якого зростає особистість.
 

Діти середньої групи “Акварельки” – працювали над темою: “Ігри нашого двору” – уточнили значення вислову та значення побутового матеріалу для спільної гри. Навчатися запрошувати, обирати та організовувати місце для гри, додержуватися правил, дослідити двір садочку та визначити в які ігри можна грати,про те, що такими іграми можуть бути ігри з незвичними предмети,а саме було цікаво дізнатися як весело та корисно гратися із камінцями.

  

В Україні традиційно вересень та жовтень – сезон масового збирання грибів. Мало знайдеться таких людей, які не люблять ласувати грибами. Для багатьох збирання грибів – це захопливе полювання, яке іноді називають «тихим». Але не всі добре розуміють, що з вживанням грибів потрібно бути дуже обережним! Старша група “Пізнайки” дізнавались про різновиди грибів. Вчились розрізняти гриби їстівні та отруйні.